cleargif_vizzit

Partnering - Billund Lufthavn

Nyt slidlag på startbane var en stor udfordring.

Hvordan lægges et nyt slidlag på Billund Airports startbane, når flytrafikken ikke må generes?

Faktisk et rigtig godt spørgsmål, som projekt- og udviklingschef Anders Nielsen fra Billund Airport stillede NCC Roads A/S, da han inviterede til en snak om mulighederne i en sådan entreprise.

Det første og vigtigste svar på en sådan opgave er: Ved at samarbejde.

Derfor var det fra dag ét helt klart, opgaven var så kompleks, at det var nødvendigt med et formaliseret partnering-lignende samarbejde, for at kunne løfte opgaven. Der blev holdt en workshop med de implicerede parter, hvor grundlaget til visionerne og målsætningen for projektet blev udformet.

Visionen var ret enkel:

”Belægningen skal have de bedst mulige funktionsegenskaber, herunder længst mulig levetid, minimum deicer forbrug og tilstrækkelig friktion”.

Målsætningen var blandt andet:

  • Størst mulig kvalitet for pengene
  • Ulykker skal undgås
  • Fælles økonomisk ansvar for beslutninger og deres konsekvenser
  • Der skal tjenes penge
  • Tidsfrister skal overholdes
  • Der skal ikke være nogen uløste konflikter
  • Alle involverede agerer i partneringånd

Rent teknisk gik opgaven ud på at udlægge 14.000 tons asfalt slidlag, regulere ca. 900 lamper på banen, og til sidst udføre 11.000 meter markering med termo-plast.

Arbejdet skulle udføres under de særlige regler der er for ”Sikkerhed og færdsel i Billund Airport”. Samtidig med at sikkerhedsreglerne blev overholdt, skulle den normale flytrafik opretholdes. Det var specielt vigtigt for bygherren, at trafikken ikke blev forsinket under udførelsen af arbejdet.

Derfor foregik arbejdet på to måder. Dels blev flytrafikken flyttet til den ene ende af banen, og dels ved natarbejde i perioder, hvor der ikke var flytrafik. Det gav kun ganske få muligheder for udførelsen, og natarbejdet blev tidligt i forløbet planlagt til tre nætter i uge 19, således at lufthavnen kunne varsle kunderne om natlukning i tidsrummet mellem kl. 23.00 og 06.00.

Organisationen

Organisationen bestod af en overordnet styregruppe, med direktørerne for hhv. Billund Airport A/S, Jørgen Krab Jørgensen og NCC Roads A/S, Thomas Rask Jensen, som medlemmer. Den overordnede styregruppe fungerede som konfliktråd, hvilket der heldigvis ikke blev brug for. Ved en evt. uløst konflikt, var der aftalt at supplere med en uvildig opmand.

 

Der blev nedsat en styregruppe med tre deltagere fra Billund Airport A/S, en deltager fra lufthavnens rådgiver Gromtmij | Carl Bro og tre deltagere fra NCC Roads A/S. Styregruppen fik Anders Nielsen fra lufthavnen som formand. Styregruppen skulle hovedsaglig tage sig af økonomi, overordnet planlægning, kontraktlige forhold og partnering principper.

Desuden blev der nedsat en driftsgruppe på ti personer, der skulle stå for den egentlige udførelse og de tekniske løsninger. Gruppen bestod af personer fra bygherre, rådgiver og entreprenør, der var specialister indenfor alle de områder, der blev berørt af arbejdet. Bl.a. var lufthavnens sikkerhedsorganisation en vigtig deltager i driftsgruppen.

Fra starten var det besluttet, at der ikke skulle diskuteres økonomi i driftsgruppen. Det viste sig at være en fantastisk fordel. Dog var det en del af gruppens opgave at optimere entreprisen. De besparelser der blev fundet, blev delt ligeligt mellem bygherre og entreprenør. Arbejdsgruppen lavede desuden også risikoanalyser og stod for detailplanlægningen.

Risikopulje

For at minimere tvister i et så kompliceret projekt med en kort beslutningstid, blev der af bygherren afsat en såkaldt risikopulje på godt 1 mio. kr. Den kunne for eksempel dække spilddage på grund af tåge, regnvejr samt udgifter i forbindelse med dette. Også situationer, hvor bygherren kunne være tvunget til at rydde banen straks, var indeholdt i beløbet.

Såfremt puljen ikke blev opbrugt, blev denne delt mellem bygherren og entreprenøren. Alle havde således et økonomisk incitament til, at projektet skulle forløbe så godt som muligt.

Succes

Ved et normalt udbud beskrives alle forhold og løsninger samt kontrolkrav på forhånd. Men ved entreprisen i Billund Airport var det svært, for ikke at sige umuligt, at beskrive samtlige løsninger og krav på forhånd ved et så komprimeret og kompleks projekt.

Undervejs i planlægningen blev der ved samarbejdet fundet mange ændringer, dermed også mange besparelser i projektet. Nogle af ændringerne var alene minimering af risici. Tidsplanerne blev også ændret flere gange, på grund af den store mængde flytrafik i lufthavnen.

Muligheden for konflikter i en normal entreprise er mange, og i en så speciel entreprise som denne, utallige, da bygherre, rådgiver og entreprenør sjældent har samme vision og målsætning. Derfor kan det kun anbefales at udføre komplicerede projekter i partneringsamarbejde.

Hovedkontakter

NCC Roads A/S - Hovedkontor

Fuglesangsalle 16
6600 Vejen
+45 79 96 23 23
+45 79 96 23 24

Jeg vil gerne vide mere om Partnering - Billund Lufthavn?

Message
SEND