cleargif_vizzit
Råstoffer vinder terræn

Råstoffer vinder terræn

NCC Roads A/S Råstoffer vinder de to første licitationer i hhv. Køge Bugt og Fakse Bugt og overtager søplads i Middelfart.

Den nye råstoflov i Danmark har indført et system hvor nye råstofindvindingsområder til havs ”vindes” af indvindingsvirksomhederne efter auktion. To gange årligt afholdes der auktion over nye råstofområder, hvor den virksomhed der byder højest vinder retten til at efterforske i et år og efterfølgende indvinde i fem år, hvis efterforskningen viser, der er råstoffer til rådighed i området.

NCC valgte at afprøve systemet og bød på to områder og vandt! I løbet af sommeren forventer vi, at modtage tilladelsen så vi kan påbegynde efterforskning af områderne i august. Områderne er valgt ud fra, at de forhåbentlig kan danne basis for forsyningen af NCCs pladser i Avedøre og Køge i en længere årrække.

NCC Roads A/S ser med ovenstående frem til, at kunne bevare kontinuiteten i forsyningssikkerheden til vore kunder.

Overtagelse af Argonaut og Søplads i Middelfart

For at kunne sikre en bedre forsyning til vore kunder, har NCC Roads A/S Råstoffer gennem længere tid været på udkig efter en søplads i ”trekantsområdet”. Dette mål er nu lykkedes med overtagelsen af Poul Erik Rytters søplads i Middelfart samt skibet Argonaut pr. 7. maj 2010. Ligeledes har vi overtaget alt produktionsmateriel på pladsen og alle indvindingstilladelser.

Hovedkontakter

Kim Fynbo Nielsen
Regionsdirektør
Tlf:43 26 15 30
Mobil:40 26 33 30

Lars Møller Nielsen
Teknisk Chef
Tlf:43 26 15 30
Mobil:22 44 08 94

Jeg vil gerne vide mere om Råstoffer vinder terræn?

Message
SEND