NCC har monteret de første træsøjler på Energinets domicil i Erritsø
Den nye domicilbygning, der opføres som en udvidelse af Energinets eksisterende kontor i Erritsø, er et såkaldt hybridbyggeri, altså i en kombination af træ, stål og beton.
Siden byggestart for et år siden har der være udført jordarbejde, der er spunset og etableret kloak på byggegrunden. Fundamentet er støbt, ligesom kælderen, og arbejdet med at montere betonvæggene er godt i gang.
Seneste milepæl er begyndelsen af træmontagen. De første søjler, som er en del af den bærende konstruktion, er nu monteret og senere i processen bliver de træsøjler monteret som også ender som et vigtigt element i kontorets færdige interiør.
”Vi er glade for at være nået hertil, da folk udenfor projektet nu også kan begynde at se volumen og aftegningerne af den bygning, vi står med, når vi står med slutresultatet”, siger Arne Hartwigsen, projektleder i Energinet for den nye domicilbygning.
Gennem de senere år er træ som byggemateriale igen vundet frem i Danmark, nogle steder som primærmateriale og andre steder som på Energinets domicil, hvor træet spiller en væsentlig rolle, men bruges sammen med traditionelle byggematerialer som stål og beton.
”Det giver mulighed for at udnytte de bedste egenskaber fra hvert materiale, hvilket fører til fleksible og effektive bygninger,” siger Jonas Holland, der er produktionsleder i NCC’s byggeenhed i Vestdanmark.
Kontoret er tegnet i samme åbne design som det nuværende domicil. Fleksibilitet er i højsædet, så bygningen løbende kan tilpasse sig Energinets behov for nye samarbejdsformer, antallet af kontorpladser og mødefaciliteter.
Projektet gennemføres sammen med C.F. Møller og Artelia, som er det samme hold, der opførte et stort kontorbyggeri i træ for Bygningsstyrelsen i Odense.
