NCC indgår kontrakt på stor fjernvarmeudbygning i Herlev for Vestforbrænding
Vestforbrænding har valgt NCC som totalentreprenør på en omfattende fjernvarmeudbygning i Herlev. Projektet har en kontraktsum på cirka 500 mio. danske kroner og er en del af Vestforbrændings ambitiøse Varmeplan 2030.

NCC skal stå for gravearbejde, lægge fjernvarmerør og udføre smedearbejde. Projektet omfatter etablering af cirka 22 kilometer gadeledninger og 24 kilometer stikledninger, hvilket vil give fjernvarme til op mod potentielt 1700 husstande i Herlev.
“Vi er stolte over at have fået opgaven i Herlev og ser frem til et tæt samarbejde med Vestforbrænding. Fjernvarme er et område, hvor vi har mange års erfaring, og den viden bringer vi aktivt ind i projektet. Netop den erfaring gør os i stand til at håndtere store opgaver – også i tætbefolkede områder, hvor hensyn til beboere og trafikanter kræver overblik og planlægning,” siger Michael Thomsen, direktør for Forsyning i NCC Infrastructure i Danmark.
Udbygningen sker i fire energidistrikter i Herlev: Musikkvarteret, Gammelgårdsvej, Skinderskov og Hækmosen. Arbejdet løber over fire år med start i Musikkvarteret. Før opstart skal rådgiveren Sweco stå for blandt andet projektering, ledningskoordinering, håndtering af krydsninger samt myndighedsprocesser og vil som teknisk rådgiver arbejde tæt sammen med NCC for at sikre en effektiv udførelse i høj kvalitet.
Når planlægningen er på plads, tager NCC over med et erfarent team, der kommer direkte fra en lignende fjernvarmeopgave i Gladsaxe. De bringer dermed værdifuld praktisk erfaring og stærke kompetencer med sig – en styrke, der sikrer en effektiv og professionel løsning i Herlev.
En del af et af landets største anlægsprojekter
Vestforbrænding har siden 2023 arbejdet med Varmeplan 2030 – et af Danmarks største anlægsprojekter. Planen skal tilbyde fjernvarme til 39.000 husstande. Med kontrakten i Herlev er alle seks totalentrepriser i Etape 2 nu på plads. Etapen vil samlet set kunne tilbyde fjernvarme til ca. 17.000 husstande i Ballerup, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Furesø, Frederikssund og Herlev. Varmen kommer både fra affaldsvarme og i stigende grad fra overskudsvarme fra bl.a. datacentre.
”Jeg er meget tilfreds med, at vi nu har fået den sidste kontrakt på plads, så vi nu har det fulde overblik og klarhed for, hvordan Etape 2 skal forløbe. Vi er godt i gang med udrulningen i flere kommuner og ser frem til at starte samarbejdet med NCC. Jeg ser også frem til, at vi nu får lejlighed til at tilbyde fjernvarme til endnu flere i Herlev,” siger Steen Neuchs Vedel, direktør for Vestforbrænding.
NCC forventer opstart i marken i Herlev til november 2026, og arbejdet sluttes ultimo 2030. Kontraktsummen på cirka 500 mio. danske kroner bliver ordreregistreret i NCC Infrastructure i første kvartal 2026.
Alle fotos er til fri redaktionel brug.
På underskriftsfotoet ses fra venstre:
Michael Thomsen, direktør for Forsyning i NCC Infrastructure i Danmark
Flemming Carlsen, direktør for NCC Infrastructure i Danmark
Steen Neuchs Vedel, direktør i Vestforbrænding
Bjørk Paamand Olsen, områdechef for Grøn Varmeforsyning i Vestforbrænding
For yderligere information kontakt venligst:
Carl Johan Corneliussen, Pressechef, Tlf.: 26152127, E-mail: carcor@ncc.dk
NCC’s pressetelefon +45 88728388 samt NCC’s Mediabank
Om NCC. NCC er en af de førende entreprenørvirksomheder i Norden. Med udgangspunkt i sin ekspertise inden for ledelse af komplekse byggeprocesser, bidrager NCC positivt inden for det byggede miljø for både kunder og samfund. Vores forretning omfatter bygge- og infrastrukturprojekter, asfalt og råstofudvinding samt udvikling af erhvervsejendomme. I 2024 havde NCC en omsætning på ca. 62 milliarder SEK og 11.800 ansatte. NCC’s aktier er noteret på Nasdaq Stockholm.